Dobór materiałów wykończeniowych dla Twojej przestrzeni
Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych jest ważny z wielu powodów: estetyki wnętrza, jego trwałości oraz komfortu domowników. W ładnie urządzonej przestrzeni lepiej się czujemy, pracujemy i odpoczywamy. Dlatego kwestii doboru materiałów wykończeniowych nie powinniśmy pozostawiać przypadkowi, lecz z uwagą rozważyć wszystkie możliwości.
Materiały do wykańczania wnętrz – na to zwróć uwagę!
Dokonując wyboru w kwestii wykończenia wnętrza, należy przede wszystkim skupić się na:
- stylu wnętrza,
- przeznaczeniu pomieszczenia,
- dopasowaniu kolorystyki materiałów wykończeniowych do kolorów ścian i podłóg,
- wysokości budżetu.
Krótka charakterystyka materiałów wykończeniowych
Oczywiście nie omówimy wszystkich materiałów wykończeniowych, jakie są dostępne na rynku, ponieważ możliwości jest zbyt wiele. Skupmy się za to na tych najczęściej wybieranych, takich jak:
- drewno – najlepszy wybór do wnętrz, które mają mieć przytulny i ciepły charakter. Drewno jest dostępne w szerokiej palecie barw i wzorów, nie nadaje się jednak do przestrzeni, gdzie potrzebny jest materiał przede wszystkim wysoce wytrzymały;
- metal – niezbędnik każdego wnętrza utrzymanego w stylu industrialnym, wysoce wytrzymałe tworzywo, którego jednak nie należy narażać na działanie wilgoci, gdyż grozi to powstaniem korozji;
- kamień – niezwykle szlachetny, najbardziej wytrzymały materiał, który świetnie sprawdzi się na posadzkę czy niezniszczalny kuchenny blat; jego wadą jest z kolei wysoka cena i trudny montaż.
Materiały do wykończenia wnętrza – których z nich użyć do mebli?
Wybór materiału wykończeniowego do mebli zależy głównie od ich przeznaczenia. Oto kilka przykładów:
- Meble kuchenne wykonywane są z takich materiałów jak sklejka, płyta MDF oraz lite drewno. Sklejka, czyli cienkie warstwy forniru połączone ze sobą za pomocą prasy, odznacza się wysoką wytrzymałością, a przy tym doskonale imituje drewno. Płyta MDF jest z kolei rozwiązaniem przyjaznym dla portfela, a do tego jest odporna na działanie wilgoci i uszkodzenia, na jakie są zazwyczaj narażone meble w kuchni. Lite drewno to najbardziej szlachetny materiał, który po odpowiednim zabezpieczeniu cechuje się niezwykle wysoką wytrzymałością, jednak jest ono również najdroższą ze wszystkich opcji.
- Meble wyposażone w siedzisko, czyli krzesła, sofy, fotele i inne meble wypoczynkowe są najczęściej wykonywane z drewna lub tworzywa sztucznego i wykańcza się je za pomocą tkanin naturalnych lub sztucznych. Te pierwsze są zazwyczaj przyjemniejsze w dotyku. Niektóre z nich mają specjalne właściwości, czego najlepszym przykładem jest prawdziwa skóra. Skórzane zestawy wypoczynkowe są często określane jako chłodne w dotyku, dlatego doskonale sprawdzą się w salonie z dużą ekspozycją na promienie słoneczne. Do obicia mebli świetnie sprawdza się również aksamit czy bawełna, które pod względem wytrzymałości nie są jednak w stanie dorównać tworzywom sztucznym.
- Meble do przechowywania, do których można zaliczyć komody, regały, szafki, szafy oraz półki. Zazwyczaj są produkowane z drewna, płyty MDF lub innego plastycznego materiału. W przypadku tego typu mebli istotne jest ich solidne wykonanie, duża pojemność oraz praktyczność.
Nowoczesne materiały wykończeniowe – na jakie warto postawić?
Silnie utrzymującym się trendem w świecie wnętrzarskim są naturalne materiały wykończeniowe. Dzięki nim można tworzyć ponadczasowe wnętrza. Dużym zainteresowaniem cieszą się również spieki kwarcowe, służące do aranżowania minimalistycznych, lecz eleganckich łazienek i kuchni. Ciekawym rozwiązaniem zyskującym coraz większe uznanie jest także łączenie różnych materiałów na ścianie – czyli na przykład zimnego betonu z drewnem w ciepłym kolorze.
Chcesz, aby aranżacje Twojego mieszkania lub domu przyciągały wzrok gości, a dla Ciebie i innych domowników były przytulną przystanią? Obawiasz się, że na własną rękę nie dobierzesz właściwie materiałów wykończeniowych? Zdaj się na naszych specjalistów! W Barlow projektujemy wnętrza, które potem nie tylko zachwycają, ale stają się ulubioną przestrzenią, której nie chce się zamieniać na inne.
Napisz do nas lub zadzwoń jeszcze dziś!
